poniedziałek, 30 grudnia 2013

Jak przechytrzyć swoje geny i stać się bystrzejszym



Narzekasz na to, że z jakiegoś przedmiotu nie dajesz rady, bo brak ci zdolności. Przeczytaj tłumaczenie poniższego artykułu i weź się w garść. 

Pięć dowodów na to, że inteligencja nie jest z góry ustalona.
napisała Andrea F. Polard Psy. D.

Duchowo jesteśmy jedną całością. Kocham ten punkt widzenia i nigdy nie tracę go z widoku ze względu na moje szczęście. Jednakże z praktycznej, psychobiologicznej perspektywy, nie jesteśmy wszyscy stworzeni jako równi, lecz urodziliśmy się z olbrzymimi wewnętrznymi różnicami dotyczącymi naszych talentów, wyglądu, zalet i wad. Nasze zdolności do zdobywania wiedzy i wprowadzania jej w życie różnią się zasadniczo, jednakże są one podstawową definicją inteligencji. Gdybyśmy byli tacy sami, nie tylko bylibyśmy nudni, lecz tym samym bylibyśmy nieudanymi nudziarzami, z punktu widzenia ewolucji. Ewolucja rozwija się dobrze tam gdzie jest różnorodność, a Homo Sapiens jest najbardziej zróżnicowanym gatunkiem jaki kiedykolwiek istniał. Posiada możliwość do zaaklimatyzowania się w każdym klimacie, przekształcając kreatywnie dziwne okoliczności w okazje.

Jako, że wszystko się zmienia, nie powinniśmy być zaskoczenie znalezieniem różnic genetycznych w czymś, co jest powszechnie znane jako IQ, werbalna i niewerbalna inteligencja jak sugeruje test. IQ zwykliśmy uważać jako stałą w naszym życiu. Jeśli jesteś szczęściarzem dziedziczącym dobre geny, wszystko wskazuje na to, że jesteś na wygranej pozycji w życiu dlatego, że IQ i sukces finansowy wydaje się iść w parze. Przede wszystkim, uczeni z Uniwersytetu Harwarda odkryli, że nasza zdolność do dawania i przyjmowania miłości koreluje jeszcze bardziej z sukcesem niż nasz IQ.
Po drugie, inteligencja nie jest stałą jak początkowo myślano. Może ona wzrosnąć lub zmaleć w czasie naszego życia. Zanim zaproponuję możliwe powody potencjalnej zmienności osobniczej, pozwólcie, że zapytam:

Dlaczego Homo Sapiens rozwinął taki duży mózg?

Najprawdopodobniej powiesz coś o tym, że inteligencja zapewniła sukces w procesie ewolucji. Oczywiście, że inteligencja była zaletą, nie może to jednak tłumaczyć naszego wydętego mózgu. Istnieje wiele dowodów –  pierwszy został dostarczony prze Petera Wheelera w późnych latach osiemdziesiątych – że jesteśmy obdarzeni obfitością neuronów ponieważ ziemia ogrzewa się! Organizmy zaadaptowały się do tego przez powstanie, co oznacza, że mniej promieni słonecznych dociera do ciała, włączając wrażliwy na ciepło mózg. Przepływ krwi do praczłowieczego mózgu zmienił się w rezultacie wyprostowanej sylwetki, co pozwoliło mózgowi stać się chłodniejszym. Ta zmiana rozpoczęła rozwój kory mózgowej, która służyła jako warstwa ochronna. Innymi słowy, posiadaliśmy wspaniałe komórki mózgowe na wszelki wypadek, tak jak koło zapasowe w bagażniku. Jeśli kilka z naszych cennych komórek się przepali, niewyspecjalizowane zapasy mogą przejąć ich zadania po treningu. Zarówno zdolność tych komórek do specjalizacji , jak i nasza inteligencja są po prostu wspaniałymi skutkami ubocznymi. Czyż nie jest to upokarzające?

Posiadając te informacje, pozwólcie mi podzielić się pięcioma powodami dlaczego nasza inteligencja nie jest tak stała jak moi niemieccy nauczyciele wierzyli, kiedy nam łatwowiernym rekomendowali szkoły i karierę w wieku zaledwie 9 lat.

1)      Mózg jest dynamicznym organem pełnym życia. Każda komórka jest zmieniającą się całością wytwarzającą nowe połączenia (dendryty) w chwili gdy się czegoś uczymy. Mózg nie jest skałą, lecz rzeką, ciągle przetwarzającą się. Nie myślę że części mózgu zaangażowane w inteligencję są wyjątkiem w znanej od 2500 lat buddyjskiej regule: Wszystko podlega zmianie.
2)      Inteligencja nie jest umiejscowiona w jakimś szczególnym miejscu w mózgu, ale angażuje dużą ilość obszarów mózgu. Jeśli jeden obszar się zmienia, z powody treningu, traumy, wahań hormonalnych, starzenia się, ćwiczeń, wyczerpania, medytacji lub odżywiania, nasza inteligencja powinna się również zmienić. Ludzie którzy ćwiczą, na przykład tworzą nowe neurony w hipokampie (odpowiedzialnym za naszą pamięć). Ludzie którzy medytują regularnie wytwarzają zwartą zabudowę neuronów w przednim płacie (odpowiedzialnym za koncentrację). Ludzie, którzy oglądają zbyt wiele telewizji, tracą milion neuronów na sekundę (lekka przesada).
3)      Pojęcie stałej inteligencji przeczy mojemu osobistemu doświadczeniu (ostrożnie: dowód z niepotwierdzonego źródła). Późno się rozwinęłam. Matematyka była koszmarem aż do studiów, gdzie ostatecznie zaczęłam sama jej uczyć. Wszystkie języki były chińszczyzną, chociaż moi nauczyciele lubili moją kreatywność (np. historyjki). Ku mojej rozpaczy, jako dorosła osoba zaczęłam tylko skupiać się na małych rzeczach w życiu (np. literach, cyfrach, słowach, zdaniach).
4)      Coraz więcej badań potwierdza moje osobiste doświadczenia ( uwielbiam jak tak się dzieje). Według badań z 2011, 35% z IQ 33dzieci zmieniło się znacząco z dzieciństwa do wieku dojrzewania, zarówno pozytywnie jak i negatywnie.** Baltes i Baltes zademonstrowali, że jeden typ inteligencji wydaje się zwiększać z wiekiem (wiedza, mądrość) podczas gdy inne typy zanikają (zdolność do rozwiązywania problemów, szybkość, pamięć). Jednak nawet ten ostatni typ może według badaczy zostać odbudowany dzięki treningom. Biorąc pod uwagę cenne obserwacje Malcolma Gladwell’a: talenty są tylko talentami wtedy, gdy ćwiczymy nasz mózg dla nich. 10000 godzin treningu i będziesz mistrzem.***
5)      Studia z 2012 dowodzą, że im bardziej otwarci jesteśmy, im bardziej gotowi do zaangażowania się do czegoś nowego, tym bardziej prawdopodobne jest, że zwiększymy naszą inteligencję.****

Te odkrycia nie sugerują, że geny nie odgrywają żadnej roli w naszej inteligencji. Odgrywają.***** dostarczają bazy na której musimy pracować, czy chcemy, czy nie. Lecz zwolennicy stałego IQ nie badają jednostek lecz patrzą na całą populację. Co można zastosować do całej populacji może nie znaleźć zastosowania u ciebie. Ty możesz uczynić z siebie wyjątek nie robiąc tego co robi większość ludzi, osiadając na laurach po studiach. Pozostań otwartym i w pełni zaangażowanym (  www.AUnifiedTheoryofHappiness.com), twórz książki jako przedłużenie twojego mózgu, ćwicz, trenuj, medytuj, jedz zdrowo, śpij dobrze i nigdy nie pozwalaj się zredukować statystyce.

Odnośniki na stronie oryginału.

Polecam przeczytanie oryginału. link poniżej
http://www.psychologytoday.com/blog/unified-theory-happiness/201310/how-become-brighter-your-genes-suggest

poniedziałek, 2 grudnia 2013

NOWA MATURA

Poniżej zmiany w maturze z języka obcego, które będą obowiązywać od roku 2015

Egzamin pisemny

Czas trwania egzaminu na poziomie podstawowym się nie zmienia, będzie trwać 120 minut jak dotychczas. Zmieni się czas trwania egzaminu na poziomie rozszerzonym, będzie to 150 minut.
Dotąd na poziomie podstawowym były do napisania dwa teksty użytkowe, krótka forma i długa forma użytkowa, teraz będzie jeden. Zdający będzie musiał rozwinąć cztery punkty. Jeśli chodzi o formę, może to być list prywatny, e-mail, wpis na blog lub forum internetowe. Długość tekstu 80-130 słów.
Z poziomu rozszerzonego znikną takie formy jak recenzja, opowiadanie i opis. Zdający będzie musiał napisać tekst argumentacyjny, czyli rozprawkę, list formalny, artykuł publicystyczny. Do wyboru będą dwa tematy, nie trzy jak dotychczas.
Na obydwu poziomach zmieniają się kryteria oceniania.
Czytanie, czyli rozumienie tekstu pisanego również się zmienia. Teksty na poziomie podstawowym będą bardziej zróżnicowane i krótsze. Typy zadań się nie zmieniają, czyli wielokrotny wybór, dobieranie, prawda/fałsz.
Rozumienie ze słuchu prawie się nie zmienia, jedynie zmienia się udział procentowy w wyniku na poziomie rozszerzonym.
Nowością jest znajomość środków językowych na poziomie podstawowym, ale będą to tylko zadania zamknięte, np dobieranie lub wielokrotny wybór. Na poziomie rozszerzonym będą zadania zamknięte i otwarte. Na obu poziomach uczeń otrzyma 1 punkt za poprawną odpowiedź.

Egzamin ustny

Forma i kryteria się nie zmieniają. Zmiany są w czasie trwania pierwszej i drugiej wypowiedzi.