sobota, 23 maja 2015

ZAPLANUJ ZMIANY



Niedługo wakacje, które jak twierdzą spece od rozwoju osobistego są najlepszym okresem do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Najlepiej by było zmienić wszystko, co nam się nie podoba w jeden dzień i mieć to z głowy. Niestety nie udaje się to zbyt wielu osobom. Pamiętam, jak mój tata rzucał palenie. Po prostu przestał palić. W jednej chwili. Ja niestety nie należę do osób o tak silnej woli. Dla mnie musi to być ewolucja, a nie rewolucja. Dlatego chyba tak trafiają do mnie wpisy na blogu Leo Babauty. Jest jeszcze sporo czasu do zaplanowania zmian i nawyków, które nam nie odpowiadają. Poniżej artykuł mogący pomóc w życiowych zmianach.

KRÓTKA INSTRUKCJA OBSŁUGI PORZUCANIA ZŁYCH NAWYKÓW

Wydaje się, że to dopiero w zeszłym roku rzucałem palenie gdy tonąłem w długach, złych nawykach żywieniowych, prokrastynator prowadzący osiadły tryb życia … lecz w rzeczywistości to byłem ja 9 lat temu.
Ciągle pamiętam jak ciężko mi było przestać, jak przez lata usprawiedliwiałem przed sobą te złe nawyki i jak myślałem, że nie dam rady z nimi skończyć.
Dziewięć lat później jestem żywym dowodem na to, że każdy może zmienić swoje złe nawyki. Jeśli ja to umiałem zrobić to ty też możesz. Nie jestem nikim specjalnym.
Działały serie małych, wykonalnych kroków, które sumowały się w monumentalną zmianę w sposobie myślenia i otoczeniu.
Mam zamiar wypisać tutaj te kroki, ale chcę, żebyś wiedział, że nie musisz (i nie powinieneś) wykonywać ich wszystkich na raz, i każdy z tych kroków nie jest taki trudny.
Dlaczego dokonywać zmian
Dlaczego rzucić palenie albo słodycze? Czy życie nie jest krótkie i nie mamy się nim cieszyć? Nie zasługujesz na nagrodę?
Tak, to właśnie są usprawiedliwienia, które sam też sobie dawałem. I to są bzdury.
Życie jest krótkie więc dlaczego mamy je marnować na chłam? To nie uczyni cię szczęśliwym – byłem coraz  bardziej nieszczęśliwy. Jestem szczęśliwy od czasu kiedy rzuciłem te nawyki, i nauczyłem się być zdrowym i wiernym sobie.
Jedzenie zdrowej żywności jest nagrodą. Życie bez palenia jest czystą rozkoszą.
Jednak największym powodem do zmian jest to, że kochasz sam siebie. Nie musisz się krzywdzić aby odnaleźć szczęście i zadowolenie. Troska o samego siebie jest formą zlitowania się nad sobą i im wcześniej zaczniesz, tym szybciej poczujesz się z tym dobrze.
Kroki w rzucaniu złych nawyków
Powiedzmy, że jesteś już na to gotów … co zrobisz?
Czego nie masz robić, to myślenie, że rzucanie nałogu będzie łatwe i zacznij się przygotowywać.
Czego również nie masz robić, to myślenie, że rzucanie nałogu będzie zbyt trudne, i powinieneś to zrobić później, bo może ci się nie udać.
Zamiast tego spróbuj skorzystać z następujących kroków:
1.      Znajdź głębsze „Dlaczego”. Kiedy sprawy staną się trudne, zapytaj się: „Dlaczego się do tego zmuszam?” i powinieneś mieć na to dobrą odpowiedź. Miej przygotowane odpowiedzi na wykręty twojego umysłu. Dla mnie – rzucanie palenia było dla moich dzieci – gdybym nie rzucił palenia, prawdopodobnie i one paliłyby w swoim dorosłym życiu. Nie chciałem ich dręczyć złym zdrowiem. To był ogromny czynnik motywujący dla mnie. Możesz to zrobić, aby wesprzeć zdrowie ludzi, których kochasz lub swoje.
2.      Podejmij zobowiązanie. Jeśli jesteś gotów rozpocznij działanie w ciągu 3-7 dni od teraz. Zaznacz to w kalendarzu i powiedz o tym wszystkim. Uczyń z tego w swojej głowie dużą sprawę, tak, abyś się poczuł w pełni zobowiązany. Jednym z większych błędów jakie czyniłem w przeszłości to myślenie, że zadanie będzie łatwe, więc nie czułem zobowiązania. Powiedz światu i odliczaj dni.
3.      Zdobądź wsparcie. Powiedz wszystkim przyjaciołom, aby mieli cię za osobę odpowiedzialną i poproś o codzienne aktualizacje stanu rzeczy. Stwórz bloga dla tej zmiany i podziel się tym z każdym kogo znasz na przykład: w mediach społecznych. Przyłącz się do forum internetowego o rzucaniu tego nałogu i poproś ich o wsparcie. Znajdź sobie partnera swojego zobowiązania, któremu będziesz podawał aktualny stan rzeczy i do którego musisz zadzwonić, kiedy poczujesz nieodparte pragnienie zrobienia tego, z czym chcesz skończyć (żadnego palenia aż do momentu po wykonaniu telefonu). Odpowiedzialność spowoduje, że zatrzymasz się zanim się poddasz swoim pokusom i będziesz mieć wsparcie w ciężkich chwilach.
4.      Zrozum działanie „wyzwalacza”. Każdy nawyk jest czymś wyzwalany. Ja paliłem po stresującym wydarzeniu, jedzeniu, piciu kawy, spotkaniu, piciu alkoholu lub w otoczeniu innych palaczy. Dowiedziałem się tego nosząc notes i ołówek i zapisując przez kilka dni każdy raz, kiedy paliłem. Następnie przez dzień lub dwa zapisywałem co wyzwoliło palenie – jeśli paliłem, przypominałem sobie co działo się zanim zapaliłem. To pomogło mi w tym, aby być bardziej świadomym co wyzwala nawyk, a z niektórych rzeczy nie zdawałem sobie sprawy. To samo dotyczy jedzenia fast foodu, zakupów, obgryzania paznokci, grania na komputerze, oglądania telewizji, itd. każdy z tych nawyków jest wyzwalany przez coś innego. Zapisz to w dokumencie zatytułowanym „Plan Rzucania Nałogu”. Ustal datę, system zobowiązań, swoje „Dlaczego” i wyzwalacze w tymże dokumencie.
5.      Zrozum jakie potrzeby zaspokaja zły nawyk. Złe nawyki posiadamy z jakiegoś powodu – one zaspokajają jakiś rodzaj naszych potrzeb. Przyjrzyj się każdej potrzebie, którą zwyczaj ma zaspokoić i zapisz każdy „wyzwalacz nałogu”. W przypadku stresu, nawyk pomoże ci radzić sobie ze stresem. To samo z paleniem po spotkaniach. Pomagało mi to w utrzymaniu kontaktów towarzyskich. Zły nawyk może pomóc ci radzić sobie z negatywnymi uczuciami: smutkiem, samotnością, złymi uczuciami w stosunku do siebie, chorobą, radzeniem sobie z kryzysem, potrzebą zrobienia sobie przerwy, nagrodą lub wygodą. Zapisz swoje potrzeby na swoim „Planie Rzucania Nałogu” i pomyśl o innych sposobach radzenia sobie z problemami.
6.      Znajdź nowy nawyk zastępujący stary. Dla każdego „wyzwalacza nałogu” znajdź coś co zastąpi zły nawyk. Dla mnie: medytacja i pompki na stres, notowanie po spotkaniu, czytanie przy kawie, rozmowa z żoną przy winie (lub z przyjaciółmi przy piwie) prowadzenie dziennika po jedzeniu. Te nawyki zastępujące zły nawyk powinny zaspokoić wszystkie potrzeby, które zaspokajał zły nawyk. Zapisz je w swoim „Planie Rzucania Nałogu”.
7.      Zorganizuj sobie przypomnienia. Co byś zrobił aby pamiętać o stosowaniu swoich nowych nawyków? Rozwieś wszędzie wizualne przypomnienia, szczególnie tam, gdzie jest wiele „wyzwalaczy nałogu”.
8.      Unikaj wyjątków. Jeśli chodzi o palenie, to mam do tego akronim, NOPE,  nigdy ani jednego dymka (not one puff ever), którego się nauczyłem na forum dla rzucających palenie. To znaczy, że nie powinienem nigdy poddawać racjonalizacji problemu, że jeden „dymek” mi nie zaszkodzi. Zaszkodzi, ponieważ prowadzi do drugiego, potem do trzeciego. Nie poddawaj się takim uzasadnieniom. Bądź czujny. Jesteś tego wart. Napisz sobie „Zasadę Braku Wyjątków” dla twojego planu rzucania nałogu.
9.      Ucz się z błędów. To oznacza, że jeżeli nawalisz (a wszyscy to robimy), wybacz sobie i nie pozwól, aby jedna pomyłka sprowadziła cię na manowce. Zobacz co się wydarzyło, zaakceptuj to i zaplanuj na następny raz lepszy plan. Zapisz to w swoim „Planie Rzucania”. Twój plan będzie coraz lepszy jeśli będziesz go ciągle poprawiał. Tym sposobem błędy pomogą ci w ulepszaniu twojej metody.
10.  Uważaj na pragnienia i opóźnienia. Zapragniesz powrotu  do złego nawyku i jest to niebezpieczne jeśli będziesz działał bez zastanowienia. Naucz się rozpoznawać te pragnienia wtedy gdy następują, obserwuj je jak powstają i zanikają, bez robienia czegokolwiek. Opóźniaj spełnienie pragnienia. Oddychaj. Napij się wody. Zadzwoń do kogoś o pomoc. Idź na spacer. Wydostań się z tej sytuacji. Pragnienie odejdzie jeśli tylko opóźnisz jego spełnienie.
11.  Nastaw się pozytywnie. Właściwe nastawienie jest wszystkim, ponieważ jeśli ty pozwolisz sobie na słuchanie negatywnego dialogu wewnętrznego (nie uda mi się) to poniesiesz porażkę. Zwróć uwagę na negatywne dialogi wewnętrzne i nie słuchaj ich. Postaraj się o pozytywną odpowiedź na nie. Zbyt optymistyczne nastawienie też nie jest pomocne, ponieważ jeśli sprawy nie idą dobrze możesz się czuć okropnie dlatego, że ci się nie udaje… zamiast tego po prostu sobie powiedz, że ci się uda, że jesteś silny, że dasz radę. Bądź realistą gdy sprawy nie toczą się tak jak to zaplanowałeś, ale pobieraj naukę przy każdej okazji. Na dłuższą metę ci się uda bo jesteś tego wart.
Link do oryginału: