sobota, 2 stycznia 2016

Praca z uczniem z ADHD



Od pewnego czasu pracuję z uczniem szkoły podstawowej cierpiącym na ADHD. Dziecko chodzi do piątej klasy. Uczenie go wymaga ode mnie ogromnej koncentracji. Nawet dobrze zaplanowane zajęcia nie są gwarancją udanej lekcji. Dziecko jest ruchliwe, cały czas mu coś spada, czegoś szuka, coś gubi. Często nie koncentruje się, a ostatnio, ku mojemu zdziwieniu, skupiło się na zadaniu do tego stopnia, że nie mogłam go od niego oderwać. Zadanie było atrakcyjne dla niego – wykreślanka słowna. Dziecko tak mocno się skupiło na zadaniu, że nawet przysłonięcie diagramu dłonią nie zadziałało. Uczeń nadal wpatrywał się w diagram i szukał słow. Wydawało mi się, że pomimo, że zasłoniłam kartkę, on i tak widział co jest pod moją ręką. Takiego skupienia u dziecka z ADHD jeszcze nie widziałam. Efektem był zaburzony plan zajęć (wykreślanka była zadaniem z podręcznika, który nie był w planie lekcji, został tylko otworzony po to, aby coś sprawdzić), czego chciałabym w przyszłości uniknąć. Z tego względu zaplanowałam kilka czynności ułatwiających mi utrzymanie porządku lekcji.

1.      Użycie stopera.
Za każdym razem powiem uczniowi co i przez jaki czas będziemy robić. Dziecko jest zafascynowane czasem, gdy miałam zegarek co chwilę odliczał czas do końca lekcji. Był to powód, dla którego zegarek na każdej lekcji był przysłonięty. Teraz spróbuję innej metody.
2.      Chwalenie.
Z badań wynika, że dzieci z ADHD są bardzo wrażliwe na to co się o nich mówi. Teraz spróbuję pochwalić go, za to co zrobił, nawet, jeśli to będzie drobnostka. W pośpiechu często nie doceniamy wagi słów.  
3.      Wykorzystać kreatywność ucznia.
Będę włączać w zajęcia więcej ćwiczeń, których rozwiązanie wymaga kreatywności. Chłopiec jest bardzo twórczy, kojarzy w sposób nietuzinkowy i nowatorski.
4.      Zastosować system nagród i kar.
Nagrodą mają być żetony. Za dziesięć żetonów dziecko dostanie jakiś drobiazg. (lub atrakcyjne zadanie np. krzyżówkę)
Karą będzie dodatkowe zadanie domowe, ładnie napisane. Charakter pisma jest nierówny, litery są duże jak u mniejszego dziecka. Nie ma znaczenia, że luka / miejsce jest zapisane, jeśli jemu pasuje, to je zapisuje jeszcze raz, co powoduje, że notatki są nieczytelne.
5.      Forma graficzna poleceń.



Ostatnio czytając wiele na temat zdrowego odżywiania i produktów „bio” natknęłam się na kilka artykułów na temat roli magnezu w diecie dzieci. Gorąco polecam zapoznanie się z poniższymi artykułami, może pomogą zdesperowanym rodzicom „żywego srebra”. 

Kiedy byłam uczennicą liceum, moi rodzice, którzy zawsze dbali o moje i mojego rodzeństwa zdrowe odżywianie, kupowali tabletki z magnezem i z drożdżami piwnymi, abyśmy się lepiej rozwijali, gdyż już wtedy wiadomo było, że brakuje nam tego pierwiastka. Magnez był naturalny więc nie wiem, czy się dobrze wchłaniał, ale jego właściwości są znane od lat. 

Z drugiej strony jeśli w niektórych artykułach można przeczytać, że aby wyciszyć ADHDeka potrzebny jest kolor zielony, co może prowadzić do konkluzji, że po prostu powinno się pozwolić dziecku wyszaleć na podwórku. Jednakże muszę przyznać, że problem jest ogromny, uciążliwy i wart większej uwagi.