poniedziałek, 5 stycznia 2015

JEGO I JEJ UCZUCIA



Tłumaczenie artykułu z Psychology Today, którego autorką jest Audrey Nelson. Problem bardzo mnie zaciekawił, pomimo że wiele faktów jest bardzo dobrze znanych. Mianowicie: wszyscy wiedzą, że kobiety mają uczucia, a mężczyźni nie mają. W większości rodzin to ojciec jest rodzicem stanowczym, z którym się nie dyskutuje, a matce można zagrać na uczuciach i zazwyczaj się zlituje nad biednym dziecięciem. Taki jest stereotyp. Może powinniśmy się temu bliżej przyjrzeć. Oto treść artykułu:
Społeczeństwo warunkuje kobiety do myślenia, że są one płcią emocjonalną.
Podczas seminarium na temat komunikacji płci pewna kobieta podniosła rękę.
„Czy mężczyźni czują?” zapytała.
Słuchacze buchnęli śmiechem. Pytanie było oczywiście żartem, ale ukryta wiadomość nie. Oczywiście, że mężczyźni posiadają emocje. Jednak to, co miała na myśli ta kobieta to: „Dlaczego mężczyźni nie wyrażają swoich uczuć?” W zasadzie wyrażają. Mężczyźni wyrażają po prostu swoje uczucia w inny sposób. Po pierwsze bardzie kontrolują wyraz twarzy przez który jest komunikowana  większość uczuć. Posiadają kontrolę emocjonalną wyrażaną poprzez neutralny wyraz twarzy lub masowanie wyrazu twarzy. Kobiety, jak to eksperci nazywają, mocno wyrażają i uzewnętrzniają swoje uczucia, natomiast mężczyźni słabo wyrażają i zamykają w sobie uczucia.
Społeczeństwo warunkuje kobiety do myślenia, że są płcią emocjonalną. Są uczone oddzielnych zestawów reguł, które pozwalają na szeroką gamę wyrażania własnego „ja”. Kobiety nie są tak dobre w ukrywaniu wyrazu twarzy, możesz je czytać jak otwartą księgę (pomocne kiedy kobieta mówi, że jest „w porządku” a czuje coś przeciwnego). W przypadku mężczyzna jest to zgadywanka.
Wyrażanie własnego „ja” nie jest tylko wyuczone. różne mózgi inaczej pracują. Według książki Morgan Road „Kobiecy mózg” „obszary mózgu które uczestniczą w emocjach są większe i wrażliwsze w kobiecym mózgu”. Mężczyźni zauważyli nieznaczne oznaki smutku na twarzy tylko w 40% przypadków, podczas gdy kobiety wychwyciły oznaki smutku w 90% przypadków, podaje Road. [Morgan Road jest wydawcą, a autorką książki jest Louann Brizendine, mój przypis]
Wyobraźcie sobie jakie byłoby życie gdybyśmy utracili zdolność do wyrażania emocji. Na tym samym seminarium mężczyzna powiedział, „Praca byłaby mniej chaotyczna gdyby ludzie mogli po prostu zostawić uczucia i emocje na boku zanim przyjdą do pracy”. Co jest prawdą? Miejsce pracy bez emocji byłoby wolne od strachu, nudy, frustracji i raniących uczuć. Ale ta bezbolesna egzystencja miałaby swoją cenę. Pozbawilibyśmy ją szczęścia, radości, entuzjazmu i dumy, głównych motywatorów i nagród.
Nie mówię, że sposób zachowania mężczyzna jest prawidłowy, a kobiety powinny modelować zachowanie. Nie chcemy aby kobiety stawały się mężczyznami, raczej jako kobiety powinnyśmy  wykorzystać nasze cechy i wcielić takie zachowania komunikacyjne, które są stosowne w danej sytuacji. Jako kobiety nie chcemy wylewać dziecka z kąpielą. Celem jest łączenie męskich i kobiecych talentów i umiejętności.
Kobiety mogą ogarnąć swoją zdolność, jako mocno wyrażających i uzewnętrzniających uczucia. Miejsce pracy bez emocji jest nudnym miejscem pracy. Biuro nie zagotowałoby się od pasji i radości. Ludzie staliby się znudzeni. Atmosfera zostałaby opanowana przez monotonię. Kiedy jesteś ekpresywny, ludzie wiedzą na czym stoją. To w zamian podnosi poziom ich komfortu oraz poczucie swojskości. Zawsze podejrzewamy ludzi, których nie możemy do końca poznać. Nie chcą nam się otworzyć, więc co ukrywają?
Poniżej link do oryginału na stronie Psychology Today: