niedziela, 2 lutego 2014

Jak uczyć się skuteczniej? Cześć III



Mapy myśli.
Ostatnio bardzo popularne są mapy myśli. Są one wspaniałą pomocą dla wzrokowców, ale spróbować powinien każdy. Polecam każdemu spróbować narysować sobie taką mapę myśli. Może ona dotyczyć czegokolwiek, wydarzeń historycznych, geografii, ale także mogą się nam przydać w życiu codziennym, możemy zrobić sobie mapę myśli dotyczącą np. spraw do załatwienia na poniedziałek. Musimy się jednak trzymać kilku zasad.

  1. temat zapisujemy w centrum kartki, najlepiej w formie trójwymiarowego słowa klucza. Kartkę należy ułożyć w orientacji poziomej.
  2. mapa powinna mieć od 3-7 ramion odchodzących od centralnego słowa lub obrazu, bo tyle nasza pamięć krótkotrwała jest zapamiętać. Linie odchodzące od centralnego słowa mogą być pogrubione.
  3. kluczowe zagadnienia powinny być napisane nad liniami i powinny być mniej więcej długości słowa, które nad nim zapisujemy. Większymi literami powinniśmy zapisywać ważniejsze rzeczy, mniejszymi - mniej ważne.
  4. dla wzbogacenia mapy stosujemy kolory, rysunki lub symbole.
  5. dobrze jest uporządkować mapę myśli, np. zapisać słowa dotyczące jednego typu informacji jednym kolorem, ważniejsze słowa tylko drukowanymi literami.

Pomimo tego, że mapa myśli nie wygląda na uporządkowany twór, jest bardzo dobrze zorganizowana. Jest też bardzo pomocna w zapamiętaniu i zrozumieniu informacji. Początkowo myślałam, że nie jest to nic pomocnego dla mnie, jako że jestem raczej słuchowcem, ale po wypróbowaniu map myśli, uznałam, że są naprawdę pomocne w nauce nie tylko wzrokowcom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz