poniedziałek, 30 września 2013

EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA OBCEGO

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu z języka obcego, to zapewne trudnością jest przygotowanie się do egzaminu ustnego. Tutaj kilka wskazówek dotyczących tego, jak trenować.

Po pierwsze należy słuchać i powtarzać jak papuga. Należy starać się poznać wymowę każdego słówka, bo nie tylko ilość się liczy ale i jakość. Nie należy się przejmować niewłaściwym akcentem. Musimy się pogodzić z tym, że akcentu się tak łatwo nie nauczymy. 

Po drugie, powinniśmy czytać na głos teksty w danym języku obcym. To nas oswoi z wymową, a jednocześnie nie wysilamy się na wymyślanie i przypominanie słówek. Pamiętajmy, że nie trzeba mówić dużo tylko często i systematycznie.

Następnie, dobrze jest wziąć do ręki łatwy tekst po polsku i spróbować go przetłumaczyć ustnie. Jeśli nie znamy jakiegoś słówka, to nie należy się tym przejmować, to nie jest egzamin, po skończonym ćwiczeniu można sobie to sprawdzić w słowniku. Możemy też sobie potrenować sposób w jaki poradzimy sobie z taką sytuacją na egzaminie.

Innym sposobem jest mówienie na jakiś określony temat przez dwie minuty. Można sobie wziąć tematy maturalne, wybrać ilustrację lub samemu wymyślić temat, na który chcemy się wypowiedzieć. Powinniśmy mówić powoli i poprawnie tworzyć zdania.

Powodzenia!


sobota, 21 września 2013

Jak się uczyć słówek języka obcego?



Dużą trudnością w nauce języka obcego jest uczenie się słówek, ale maturzyści nie mają wyboru. Najgorzej jest narobić sobie zaległości, ale jeśli już mamy te zaległości, to musimy zdać sobie sprawę, że nie nadrobimy ich w krótkim czasie.

Poniżej mam kilka wskazówek dla uczących się do egzaminów.

Pierwsza zasada: często powtarzać wybrany materiał. Już starożytni mówili, że powtarzanie jest matką nauki. Lepiej częściej powtarzać, niż raz, a przez długi czas. Jeśli słówek nie ma dużo można to robić w czasie przerwy na reklamę. Jeśli jest ich więcej, trzeba się mocniej skupić i znaleźć inny sposób. 

Druga zasada: małe partie materiału przyswoimy lepiej niż większe. Prawdopodobnie z większej niczego nie zapamiętamy. Standardem jest zapamiętanie 8 elementów na raz. Więc najpierw nauczmy się kilku słówek, potem dodajmy jeszcze kilka, itd.

Trzecia zasada: jeśli jesteś wzrokowcem, to zrób sobie jakieś graficzne odniesienia. Narysuj co słowo znaczy, używaj kolorów do zapisywania lub zakreślaczy.

Czwarta zasada: korzystaj ze zdobyczy techniki np. mp3/4. Lepiej kiedy wiedza wchodzi nam do głowy kilkoma kanałami. Jeśli jesteś wzrokowcem słuchaj i czytaj, a także wyobrażaj sobie te słówka które chcesz lub musisz zapamiętać.

Piąta zasada: spróbuj wykorzystać fiszki. Z jednej strony karteczki zapisz słowo np. po angielsku, a z drugiej po polsku. Jeśli nie pamiętasz co dane słowo znaczy, odwracasz karteczkę i sprawdzasz aż dotąd, kiedy znasz znaczenie bez sprawdzania.

Szósta zasada: czytaj artykuły w danym języku, oglądaj filmy, ucz się piosenek. Zawsze coś w głowie zostaje.

Siódma zasada: z najgorszymi słówkami niewchodzącymi ci do głowy układaj zdania odnoszące się do ciebie. Co najmniej 10.

Ósma zasada: ucz się wyrażeń a nie pojedynczych słówek. Naukowcy dowiedli, że dłuższe wyrażenie łatwiej zapamiętujemy niż pojedyncze słowo wyrwane z kontekstu.

Życzę wytrwałości w nauce i systematyczności.  To daje dobre efekty.

niedziela, 8 września 2013

ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi. Część I



Poniżej znajduje się tłumaczenie artykułu z Psychology Today. Na pewno zainteresuje rodziców dzieci, które kończąc trzecią klasę szkoły podstawowej, zaczynają mieć problemy. 
Słowo nastolatki w tym artykule dotyczy dzieci w wieku 9-14 lat, niestety nie znalazłam polskiego odpowiednika do angielskiego słowa tween.


ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Część I: Diagnoza

Typowa dezorganizacja nastolatka (9-14 lat), czy coś więcej?

Po dzieciach przechodzących z klasy trzeciej do czwartej szkoły podstawowej spodziewamy się gładkiego przejścia z zamkniętego środowiska klas I-III do mniej zorganizowanego chaosu klas starszych. Głównym zadaniem szkoły jest przystosowanie do mniej zorganizowanego miejsca, w którym od nastolatków jest wymagane zorganizowanie się i planowanie aby nadążały z nauką. Większość nastolatków przyzwyczaja się do nowej sytuacji krótko po tym, jak przejdą etap początkowy.

Nastolatki, dla których organizacja jest trudniejsza lub dla których planowanie, a tym bardziej faza wstępna planowania wydaje się prawie niewykonalna, często mają dużo więcej trudności z dostosowaniem do nowych warunków. Wiele z nich dostosuje się w końcu ze wsparciem i wskazówkami rodziców.

Istnieje pewna grupa nastolatków, które mogą prezentować się jako niezdolne do zorganizowania się lub skupienia się.  Szybko popadają w zaległości w nauce ponieważ są niezdolne do wykonania pracy w terminie i/lub nie potrafią wypełnić zadań. Rodzice tych nastolatków czasami przypuszczają, że ich dziecko jest leniwe lub mało interesuje się szkołą. Jest to szczególnie zaskakujące dla rodziców, których dzieci były wyróżniające się w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Krótkie spojrzenie na zeszyt takiego nastolatka często ujawnia wykonane zadania domowe, które nie zostały oddane, notatki z biologii w zeszycie do angielskiego, ksero z matematyki zgniecione w kulkę na dnie tornistra.

Te nastolatki całkiem często dobrze funkcjonują w innych dziedzinach. Mogą posiadać inteligencję społeczną i bardziej zaangażować się w zainteresowania pozaszkolne jak sport czy sztuka. Często te nastolatki są po prostu spisane na straty jako wymagające więcej dyscypliny i skupienia na szkole.

Przeprowadźmy sondaż wśród nich a usłyszymy pewnie opowieści o frustracji, a nawet furii. Próbują utrzymywać porządek, skupiać się, jednak ich wysiłki są daremne.

Badania wskazują, że staje się coraz powszechniejsze identyfikowanie dzieci z ADHD z przewagą zaburzeń w koncentracji w klasach 4-6. Podczas gdy ADHD przeważa wśród chłopców, ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji jest powszechniejsze wśród populacji dziewczynek zdiagnozowanych z ADHD. Nastolatki zdiagnozowane z ADHD z zaburzeniami koncentracji mają trudności z pozostawaniem skupionym, często nie wykrytym w klasach 1-3, gdzie istnieje tendencja do skupiania się na każdym zadaniu przez krótki czas. Dzieje się tak do czasu, kiedy dzieci muszą być skupione i skoncentrowane na jednym przedmiocie przez cały czas, wtedy trudności mogą zostać wychwycone. W dodatku te dzieci nie często mają problemy społeczne kojarzone z dziećmi, które mają ADHD z przewagą nadruchliwości i impulsywności. Te dzieci często są określane jako „postrzelone” przez swoich kolegów, aczkolwiek rzadko są postrzegane jako irytujące lub mniej sympatyczne, jak to się dzieje czasami z dziećmi z ADHD z przewagą nadruchliwości i impulsywności.

Nastolatki (9-14 lat) zdiagnozowane z ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi nie są tylko dotknięte w dziedzinie nauki szkolnej. Często mają trudności z pozostaniem zorganizowanym i skupionym również w innych dziedzinach życia. Ich pokoje są zwykle zabałaganione i zdezorganizowane. Nierzadko słyszymy rodzica takiego nastolatka skarżącego się, że jego dziecko nigdy nie odkłada niczego na swoje miejsce i ma tendencje do zaczynania projektów, które wydają się nigdy nie kończyć.

Twoje dziecko może spełniać kryteria ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi jeśli dostrzeżesz u niego sześć lub więcej problemów z następujących punktów:

  • Brak uwagi jeśli chodzi o szczegóły, głównie podczas dokańczania zadań domowych lub wykonywania innych czynności. Ma tendencję do bezmyślnych błędów.
  • Opowiada lub zaobserwowano u niego trudności z pozostawaniem skupionym w klasie lub podczas zaangażowania w czynności, które wymagają koncentracji, takie jak prace w domu lub gry.
  • Ma trudności ze słuchaniem kiedy się do niego mówi.
  • Nie wykonuje zadań domowych, prac w domu lub innych wyznaczonych zadań.
  • Unika sytuacji, które wymagają skupienia się na długi czas, szczególnie w klasie lub podczas wykonywania zadania domowego lub innych czynności, które wymagają utrzymania skupienia umysłowego.
  • Ma trudności z postępowaniem według wskazówek.
  • Ma trudności ze zorganizowaniem się lub pozostaniem zorganizowanym.
  • Ma tendencję do gubienia rzeczy bez względu na jej ważność.
  • Łatwo jest rozpraszany przez bodźce zewnętrzne.
  • Zapominalski.

Czynnikiem kluczowym w sprawdzeniu czy twoje dziecko spełnia kryteria dla ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi jest stwierdzenie czy te cechy zakłócają jego zdolność do codziennego funkcjonowania.

Co zrobisz i jak podejdziesz do sytuacji zależy od wyzwań, jakim musi stawić czoło twój nastolatek.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko spełnia kryteria, konsultacja ze specjalistą potwierdzi twoje wnioski. W dodatku specjalista pomoże tobie i twojemu dziecku właściwie zająć się towarzyszącymi objawami. Wskazówki jak można pracować z nastolatkiem aby rozwinąć narzędzia i taktykę w celu poradzenia sobie z dezorganizacją i niemożnością pozostania skupionym, przeczytaj drugą część artykułu tej serii.

Link do powyższego artykułu
http://www.psychologytoday.com/blog/lets-talk-tween/201308/adhd-inattentive-type-in-tweens-part-i-diagnosis-1