poniedziałek, 21 października 2013

Osiem lekcji kreatywności od animatora firmy Pixar



Napisał Leo Babauta
Link do oryginału wpisu na blogu Leo podaję poniżej

[tłumaczenie poniżej]

Czasami zanurzenie się w świecie ludzi kreatywnych czyniących niezwykłe rzeczy może przynieść niespodziewane wyniki.

Mój syn Justin interesuje się animacją 3D, a moja córka Chloe interesuje się pisaniem scenariuszy, więc przeżywali dreszczyk emocji gdy jechali na wycieczkę po studiach animacji Pixar dzięki uprzejmości jednego z animatorów Pixara.

Bernhard Haux jest „reżyserem technicznym postaci”, co w jego przypadku znaczy, że modeluje postacie i pracuje nad ich wewnętrznymi ruchami (myślę, że w pełni nie załapałem o czym mówi). Oznacza to, że jest on małym trybikiem w większej maszynie Pixara, ale trybikiem świadomym również tego, co robią pozostali.  Pracował nad takimi wielkimi filmami jak „Odlot”, „Merida Waleczna”, „Potwory i spółka” i innymi filmami w ostatnich 6 latach.

Bernhard był uprzejmy aby pokazać nam miasteczko filmowe i pomimo, że nie mogliśmy zajrzeć zbyt głęboko w super tajne procesy, zyskaliśmy kilka spojrzeń na magię.

Rezultatem tych spojrzeń była nauka kilku zaskakujących rzeczy.

Chciałbym się nimi tutaj podzielić. W nadziei, że zainspirują innych tak jak zainspirowały mnie.


Lekcje kreatywności

Bernhard tak naprawdę odpowiedział na całą masę naszych pytań, a ja byłem zbyt uprzejmy aby nagrać wszystkie, więc tutaj jest kilka rzeczy, które zapamiętałem:

  1. Nieustępliwość się liczy. Bernhard opowiedział historię przyjaciela, który codziennie robił rysunek, przez ponad trzy lata i stał się niesamowicie dobry w tym co robi. Podzielił się twierdzeniem legendarnego animatora Looney Toons Chucka Jonesa, że musisz narysować 100 000 złych rysunków zanim będziesz miał jeden dobry. Bernhard powiedział, że możesz się nie wydawać dobry w czymś, kiedy zaczynasz, ale jeśli jesteś wytrwały, a nawet nieustępliwy, możesz stać się niesamowicie dobrym.
  2. Sztuką jest szczególnie opowiadanie o rzeczywistości. Kiedy mówiliśmy o odpuszczaniu pomysłów przyjętych z góry i rysunkach, które widzisz w rzeczywistości, Bernhard porównał to do wieczoru spędzonego z jednym ze swoich przyjaciół. Podczas gdy Bernhard mógłby opisać wieczór mówiąc „wyszliśmy, zjedliśmy coś i poszliśmy do domu”, jego przyjaciel mógłby zauważyć wiele interesujących szczegółów, których Bernhard nie zauważył, i opowiedzieć historię z tymi szczegółami sposób interesujący i zabawny. To samo doświadczenie, różne interpretacje, różne szczegóły.
  3. Poznaj pomysły innych osób. Kiedy artyści Pixara tworzą postać, nie jest sprawą jednego artysty szkicowanie tego jak on myśli, że postać powinna wyglądać. Oni wszyscy siedzą wokół stołu, każdy rysuje swoje pomysły, kładzie je na środku a inni biorą te pomysły i rozwijają je. Tuziny szkiców wychodzą z tego procesu aż do czasu kiedy znajdą taki, który im najlepiej odpowiada. To znaczy, że kreatywność każdej osoby jest zbudowana na kreatywności kogoś innego. To może ci pomóc nawet wtedy, gdy nie masz mnóstwa geniuszy do pracy, znajdź innych, którzy tworzą fajne rzeczy i rozwijaj je, a także dziel się z nimi.
  4. Odpuść swojemu ego. Wyobraź sobie, że położyłeś świetny szkic na środku i myślisz, że to jest ten jeden, który powinien być wykorzystany. Ale z tego powodu, że tak wielu utalentowanych artystów rzuca pomysły na środek fakt jest taki, że większość pomysłów/ szkiców nie będzie użytych. Będą odrzucone. Jeśli chcesz, żeby twój pomysł wygrał, musisz o niego walczyć, ale to zaburza proces. Animatorzy Pixara muszą odpuścić swoje ego i uznać za najważniejsze dobro projektu. Myślę, że to jest prawdziwe dla każdego kreatywnego projektu.
  5. Każdy powinien dobrze znać misję. Niektóre studia korzystają z zagranicznych studiów animacyjnych, ale wtedy animatorzy nie wiedzą o czym jest film i nie troszczą się o ostateczny proces, ponieważ wykonują tylko jedną małą cząstkę dzieła. W Pixarze każdy jest zaangażowany w postęp prac, próbowanie stworzenia najlepszego filmu jak tylko możliwe i są dumni z tej misji. To oznacza, że każdy wkłada cały wysiłek w misję, każdy naprawdę troszczy się o pracę jaką tworzy i to widać w ostatecznym dziele.
  6. Mnóstwo ciężkiej pracy, małe ale wyjątkowe rezultaty. Kiedy Pixar stworzył Meridę Waleczną skasował niektóre sceny, a gdyby tego nie zrobił film byłby 5 razy dłuższy. Kilka małych wizualnych żarcików nie stworzy filmu. To znaczy, że długie godziny świetnej, kreatywnej pracy zostały odrzucone i tylko najlepsze z najlepszych scen tego procesu zostały wykorzystane. To znaczy, że to co my tak naprawdę widzimy jest niesamowitej jakości.
  7. Otoczenie się bohaterami. Kiedy Bernhard odbywał rozmowę kwalifikacyjną około 6 lat temu zajęło to cały dzień. Lista ludzi przesłuchujących go była listą jego osobistych bohaterów. Ludzie z którymi pracuje są najlepsi na świecie. Jakie to jest inspirujące? Co rano wyskakiwałbyś z łóżka, żeby pójść do pracy, nieprawdaż? Oczywiście nie wszyscy z nas są takimi szczęściarzami, ale możemy się otoczyć się dziełami naszych bohaterów i używać ich jako inspiracji, może nawet pewnego dnia dotrzeć do jednego lub dwóch z nich. Kieruj się w stronę gwiazd, albo oświetl swoje życie ich światłem.
  8. Pomóż sobie zaczynając. Bernhard poświęcił czas zabierając nas w podróż, ponieważ nastoletni młody człowiek jest zainteresowany animacją komputerową. To jest wyjątkowe. Jego uzasadnienie: „byłem w tym miejscu, w którym Justin jest teraz i miło jest przekazać to, co wiem dzisiaj. Pasja i marzenia są ważne aby przeżyć.” Jak wielu z nas to robi?

Dziękujemy ci Bernhardzie. Dzięki tobie każdy, kto robi coś, co inspiruje innych, pomaga pozbyć się swojego ego, poświęca czas tym, co właśnie zaczynają i pokazuje nam, że wytrwałość się opłaca. Jesteśmy ci wdzięczni za to, co dałeś temu światu.

czwartek, 17 października 2013

Jak radzić sobie w tym świecie



Sposób mojego ulubionego eksperta Leo Babauty dotyczący radzenia sobie z ludźmi, którzy nas obrażają lub nam dokuczają. Jak najbardziej do zastosowania w szkole, w pracy i w domu.



Tłumaczenie wpisu na blogu zenhabits.net

LINK DO POSTU http://zenhabits.net/offend/



TRZY SZTUCZKI W RADZENIU SOBIE Z LUDŹMI, KTÓRZY CIĘ IRYTUJĄ

Napisał Leo Babauta



Coś, z czym zmagamy się codziennie, co nas zżera od środka i powoduje stres i złość: irytujący ludzie.



Znasz tych ludzi: wpychają się w kolejkę, są nieuprzejmi dla ciebie w biurze lub w restauracji, wstrzymują cię w ruchu ulicznym, mówią głośno o wstrętnych rzeczach, puszczają głośno muzykę, kiedy próbujesz się skoncentrować, przeszkadzają ci, i tak dalej.



Te wykroczenia są naruszeniem sposobu, w jaki sądzisz, że ludzie powinni postępować. I to cię trawi. Nie martw się, ja mam tak samo.



Jeśli będziesz pozwalać tym ludziom dopaść cię, zawsze będziesz rozwścieczony lub poirytowany. Życie nie będzie zbyt dobre, ale jest sposób, przy pomocy którego możesz nauczyć sobie radzić z tym problemem.



Muszę przyznać, że nie jestem w tym perfekcyjny, ale tutaj podaję trzy strategie, których używam i są przydatne:



  1. Urośnij. Nauczyłem się tej strategii od nauczyciela Zen Roberta Thomasa, który używa „urośnięcia” jako jednego ze swoich sloganów, które pomagają mu być świadomym. Wyobraź sobie, że jesteś dwulatkiem, który nie może dostać zabawki lub lodów już, teraz, w tej chwili. Ten problem jest twoim całym światem, ponieważ nie masz perspektywy, więc … wpadasz w szał. To jest świat dwulatka (powinienem wiedzieć, miałem ich sześcioro). Ale jako dorośli wiemy, że to jest bardzo mały problem, i w rzeczywistości jest wiele innych rzeczy, które dwulatek mógłby zrobić, aby być szczęśliwym. Na pewno dla nas jest to proste, my mamy większą perspektywę. Ale kiedy ktoś nas obraża, mamy małą perspektywę – ta mała uszczypliwość jest największą na świecie i bardzo nas złości. Wpadamy w taki szał jak dwulatek. Ale jeżeli weźmiemy większą perspektywę (urośnij), możemy zobaczyć, że ta mała rzecz znaczy mało w większym obrazie. Nie warto się o nią złościć. Przypomnij sobie o urośnięciu, wtedy poszerzy się twoja perspektywa.
  2. Unoś się w dół strumienia. Kiedy prowadzę, a inny kierowca robi nieuprzejme rzeczy, często się złoszczę. Wtedy przypominam sobie taki trik: wyobrażam sobie spływ w dół strumienia na tratwie, a inne samochody są gałązkami i liśćmi unoszącymi się obok mnie lub innymi na tym strumieniu. Nie muszą mnie traktować w szczególny sposób ponieważ są tylko gałązkami. A ja łagodnie płynę w dół strumienia, nie martwiąc się o to, jak płyną gałązki dookoła mnie (chociaż próbuję nie uderzyć w nie, ponieważ, bezpieczeństwo najpierw). I to jest prawda, takie jest życie – inni ludzie nie próbują cię urazić, nawet nie martwią się o ciebie przez większość czasu. Są po prostu gałązkami przepływającymi obok. Pomimo to bądź miły dla tych gałązek.
  3. Przytul ich mentalnie. Ta mała sztuczka może zmienić sposób w jaki osądzam kogoś, kto mnie złości. Powiedzmy, że ktoś właśnie powiedział coś nieuprzejmego do mnie. Jak oni śmią! Czy nie biorą pod uwagę moich uczuć? Oczywiście, w  takiej reakcji, ja nie biorę pod uwagę ich uczuć – tylko moje się liczą. Próbuję więc wczuć się położenie tej nieuprzejmej osoby, i zdaję sobie sprawę, że jest zła albo przerażona albo obie te rzeczy. Bycie nieuprzejmym jest mechanizmem radzenia sobie ze swoimi lękami. Mentalnie więc (i raz na jakiś czas fizycznie), przytulam je. Współczuję tej przerażonej osobie, ponieważ ja także często jestem przerażony. Jesteśmy tacy sami. Potrzebujemy przytulenia, współczucia, odrobiny miłości.



Wypróbuj jeden z tych trików następnym razem jak ktoś doprowadzi cię do szaleństwa lub cię obrazi. Potem uśmiechnij się spokojnie, uzbrojony w podnoszącą na duchu wiedzę, że, tak jak ja, jesteś lepszy niż reszta świata.

wtorek, 15 października 2013

TWORZENIE OTOCZENIA NAWYKU



Poniżej tłumaczenie wpisu na blogu o rozwoju osobistym Leo Babauty. Mam nadzieję, że pomoże w systematyczności uczenia się. 

Autor Leo Babauta
zenhabits.net

Wyobraźmy sobie, że masz zamiar zmienić swoją dietę – masz zamiar przejść od jedzenia chipsów, kremowych ciasteczek, kanapek z Fast Foodu i tortilli do jedzenia owoców, warzyw, fasoli i pełnego ziarna.

Wydaje się łatwe?

Kiedy jesteś zestresowany/a i zmęczony/a długim dniem wypełnionym różnymi spotkaniami, sprawdzaniem Facebooka i nie masz siły woli, sięgniesz po najlepszą przekąskę, rzecz, do której jesteś przyzwyczajony i z którą czujesz się przyjemnie.

Kiedy twoi współpracownicy lub rodzina wyswobadzają mufinki z papierków lub jedzą domowej roboty ciasteczka, nie możesz się oprzeć pokusie, tylko ten jeden raz.

Stare nawyki są trudne do przełamania z wielu powodów, ale otoczenie jest jednym z największych. Pozostań w swoim starym otoczeniu a twoje nawyki będą trudniejsze do zmiany. Zmień warunki, i będzie łatwiej.

Kilka przykładów:

  • Wycofaj się i nie jedz niczego, tylko smaczne i zdrowe jedzenie wegetariańskie, które przygotują dla ciebie – to jest łatwe. Wróć do domu kiedy postanowienie minie, a wpadniesz w stare nawyki (Np. wypychanie ust goframi lub boczkiem)
  • Spędzaj czas z biegaczami, którzy zaproszą cię na wspaniałe biegi i łatwym stanie się bycie regularnym biegaczem. Spędzaj czas z ludźmi, którzy lubią oglądać sport w telewizji przez cały weekend lub grać w gry komputerowe, pić piwo w knajpie, a jest mniej prawdopodobne, że będziesz biegać regularnie.
  • Spędzaj czas z palaczami w miejscach, gdzie wszyscy palą a nie jest prawdopodobne, że pozbędziesz się nawyku.
  • Posiadając Fast Food wokół siebie w domu i w pracy, w przypadku kiedy twoja siła woli nie jest silna, poddasz się.

Mogłoby się znaleźć kilka osób, które mogą przezwyciężyć trudniejsze warunki przyzwyczajenia, ale po co mamy sobie utrudniać?

Zmień otoczenie twoich przyzwyczajeń na takie, które ma na celu odniesienie sukcesu w zmianie przyzwyczajeń.

Sposoby na zmianę otoczenia twoich przyzwyczajeń.

Kilka przykładów rzeczy, które możesz zmienić, aby pomogły ci w odniesieniu sukcesu:

  • Spędzaj czas z ludźmi, którzy mają ten sam nawyk, który ty chcesz posiąść.
  • Jeżeli są wokół ciebie ludzie, którzy nie mają tego nawyku, który chcesz mieć (np. są palaczami lub używają smalcu w jedzeniu), porozmawiaj z nimi o tym co próbujesz zrobić i poproś o ich pomoc. Poproś ich o wsparcie a nie wyśmiewanie się z ciebie przez okres zmian. Jeśli nie potrafią tego zrobić, weź pod uwagę pozbycie się ich. To okrutne, ale jacy przyjaciele nie wsparliby ciebie?
  • Pozbądź się Fast Foodu (lub papierosów) z twojego domu i biura.
  • Miej tylko zdrową żywność wokół siebie. Przygotuj ją na zapas, kiedy nie jesteś zmęczony/a.
  • Zablokuj strony internetowe, które cię rozpraszają, jeśli starasz się mniej odkładać rzeczy do zrobienia na później.
  • Przyłącz się do wspierającej społeczności internetowej, która stara się osiągnąć to co ty chcesz zrobić.
  • Czytaj blogi i książki, które zainspirują  cię do tego nawyku.
  • Umieść przypomnienia wokół siebie.
  • Stwórz mantrę i umieść ją na twoim komputerze i telefonie.
  • Poproś ludzi z twojego otoczenia o przypominanie ci o nawyku.
  • Stwórz publiczne wyzwanie dla siebie, aby stworzyć odpowiedzialność.
  • Postaraj się o partnera nawyku, któremu codziennie będziesz opowiadał czego dokonałeś/aś, i przyrzecz, że nigdy sobie nie odpuścisz.
  • Bloguj o tym codziennie.
  • Biegaj regularnie, spaceruj lub wędruj z przyjacielem. Spotykaj się codziennie – jeśli spotykasz kogoś, upewnij się, że będziesz na czas.

Możliwości są nieograniczone, ale jeśli wypróbujesz jedną lub dwie na raz, możesz stworzyć otoczenie dla nawyku, które będzie pracować dla ciebie.

Jeśli nie działa, zmień znowu warunki. Rób tak aż nawyk się utrwali.

Jeśli potrzebujesz więcej odpowiedzialności, podkręć to wyzwaniem. Jeżeli poddajesz się pokusie, usuń pokusę. Jeżeli zapominasz, umieść przypomnienia lub kogoś, kto ci pomoże. Jeżeli potrzebujesz wspierających ludzi, znajdź ich i niech będą stałą częścią twojego życia.

Nie ma wymówek, tylko otoczenie czeka na zmianę.

Link do strony Leo Babauty:

http://zenhabits.net/

niedziela, 6 października 2013

EGZAMIN Z ROZUMIENIA ZE SŁUCHU



Często spotykam się z opiniami uczniów, że nauka słuchania jest niesamowicie trudna. Nie znam zbyt wielu sposobów na przygotowanie się dobrze do takiego egzaminu, ale te sposoby, które znam są skuteczne. Oczywiście jeżeli są systematycznie stosowane.

Aby nauczyć się słuchania, należy w rzeczy samej słuchać. jednakże samo słuchanie nie będzie skuteczne na początku. Zatem proponuję słuchanie z jednoczesnym śledzeniem tekstu. Można słuchać czytanek z podręcznika lub znaleźć sobie stronkę, która będzie nam odpowiadać. Dobrze zrobioną stronkę z nauką słuchania znajdziesz, jeśli klikniesz w poniższy link:

http://www.isel.edu.pl/sluchaj/

Dużo przyjemniejszym sposobem jest słuchanie piosenek i uzupełnianie tekstu lub po prostu czytanie tekstu w trakcie słuchania piosenek. Ile razy usłyszymy piosenkę np. w radiu, przypomnimy sobie słowa, struktury gramatyczne lub wymowę. Problemem tutaj jest dobór odpowiednich utworów.

Innym sposobem, z którego jednak nie korzystałam osobiście jest oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej z napisami lub z dubbingiem, a następnie oglądanie tego samego filmu bez polskich napisów lub dubbingu. Podejrzewam, że ten sposób jest atrakcyjniejszy dla wzrokowców, ale obawiam się, że znudzą się filmem lepiej jest więc wybrać jakiś serial. 

Wierzę, że jest jeszcze wiele innych sposobów na przygotowanie się do egzaminu ze zrozumienia ze słuchu, ale od powyższych można zacząć naukę i odnieść sukces. 

Powodzenia !!!