wtorek, 21 stycznia 2014

Jak uczyć się skuteczniej? Część I



Istnieje wiele technik wspomagających pamięć, zapewne nie wszystkie każdemu przypadną do gustu, ale warto każdą z nich wypróbować kilka razy, aby być pewnym jak działa w każdym przypadku. Na jakość naszego zapamiętywania ma również wpływ nasz stan emocjonalny. Zapewne zdarzyło nam się w zdenerwowaniu słuchać kogoś, a potem nie pamiętać co dana osoba nam powiedziała. Ponadto, trudno nam zapamiętać informacje, które nie są dla nas interesujące. Aby coś dobrze zapamiętać, musimy również być pewni, że daną informację dobrze usłyszeliśmy i zrozumieliśmy.

Jeśli uczymy się większej ilości słówek dobrze jest sobie je pogrupować w jakieś kategorie. Np. jeżeli mamy nauczyć się słówek:

płaszcz
ośmiornica
struś
katar
spodnie
grypa
buty
pies
kaszel

 pogrupujemy je w kategorie:

Zwierzęta                   Choroby                     Ubrania 
 ośmiornica                  grypa                          płaszcz 
  struś                            kaszel                         buty 
  pies                             katar                          spodnie


Inną dobrą metodą jest uczenie się słówek pochodzących od tego samego słowa np. uczciwy, uczciwość, nieuczciwy, uczciwie itp.

Do zapamiętania wyrażeń możemy zastosować inną metodę. Wyobraźmy sobie, że mamy zapamiętać kilka wyrażeń

głupi jak but
panda wielka
cytrynowy cytrynek
biały kruk
zabawa sylwestrowa

zapiszmy je w formie akronimów:

GJB
PW
CC
BK
ZS

następnie spróbujmy przy pomocy tych akronimów odtworzyć wyrażenia, które mieliśmy zapamiętać. Po kilku próbach powinno się nam udać wszystko zapamiętać. Sposób ten jest również przydatny przy nauce regułek i definicji.
Akronimy pomagają nam także w zapamiętaniu szeregu elementów np. aby zapamiętać nazwy wielkich jezior amerykańskich wystarczy zapamiętać skrót HOMES, czyli: Huron, Ontario, Michigan, Erie, Superior. W ten sam sposób można zapamiętać wiele innych informacji, które składają się z kilku luźnych elementów: kolejność przymiotników przed rzeczownikiem w języku angielskim, nazwy przypadków itd.

Zachęcam do przeczytania części II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz