niedziela, 3 sierpnia 2014

ODMOWA POBUDZA KREATYWNOŚĆ



Artykuł autorstwa Roda Judkinsa, który według mnie jest świetną inspiracją wtedy, gdy nam się coś nie uda.

Sposób w jaki osoba radzi sobie z odmową determinuje to, czy odniesie ona sukces. Wszyscy wielcy artyści, pisarze i kompozytorzy stanęli twarzą w twarz z odmową. Jednakże wypracowali sobie jak sobie z tym poradzić i jak na to odpowiadać. Nikt nie lubi krytyki i odrzucenia. Chociaż przy krytyce możemy się pocieszyć tym, że jednak ktoś traktuje cię poważnie. Odrzucenie oznacza, że ich to nie obchodzi. To jak osoba radzi sobie z odrzuceniem determinuje czy ostatecznie odniesie ona sukces, czy poniesie porażkę. Odrzucenie jest nieuniknione w kreatywnym życiu. Odrzucenie wzmaga w pewien sposób determinację ludzi odnoszących ogromne sukcesy, wydaje się ich pobudzać. Odrzucenie rani nawet najzdolniejszą i najgorliwszą w swojej kreatywności osobę, lecz ci, którzy ostatecznie odniosą sukces nie odbierają tego osobiście.



C. S. Lewis otrzymywał niezliczone odmowy zanim ostatecznie podpisał umowę wydawniczą na swoją książkę przetłumaczoną później na 47 języków. „Kroniki Narnii” zostały sprzedane w ponad stu milionach egzemplarzy.



„Kod Leonarda da Vinci” został sprzedany w ponad 80 milionach egzemplarzy, ale był odrzucony ponieważ „był tak źle napisany”. Ostatecznie wydawnictwo zaakceptowało Dana Browna.



J. D. Salinger przepisał „Buszującego w zbożu” po tym, jak został odrzucony z powodu odczucia wydawcy, że nie poznał bohatera dosyć dobrze”. Został sprzedany w 65 milionach egzemplarzy.



Po trzydziestu ośmiu odmowach ze strony wydawców, Margaret Mitchell znalazła jednego, który zdecydował się na wydanie „Przeminęło z wiatrem”. Sprzedano 30 milionów egzemplarzy.



Wszyscy ci pisarze mieli w sobie dyscyplinę i poświęcenie do kontynuowania swoich projektów. Za każdym razem, kiedy ich rękopis został odrzucony, tworzyli nową wersję –poprawiali pierwsze zdanie, tworzyli dynamiczniejszy pierwszy akapit lub dodawali dramatyczniejsze zakończenie. Ulepszali swoje dzieło i rozwijali się jako pisarze. Pokonując przeciwności odrzucenia, odnajdywali drogi odkrywania osobowości, które umożliwiały im odkrycie natury swojego prawdziwego „ja”.



Jest ważnym, aby nauczyć się, jak zaakceptować odrzucenie i odrzucić akceptację. Bardziej zdumiewające niż sposób, w który ci pisarze radzą sobie z odrzuceniem, był sposób w jaki radzili sobie z sukcesem. Sukces nie wpłynął na nich bardziej niż porażka.



Kiedyś wpadłem na jednego z moich byłych studentów, który optymistycznie powiedział: „Listy odmowne, które ostatnio otrzymuję, są ostatnio bardziej zachęcające.” Nigdy nie zapomnę jego pozytywnego i pełnego nadziei nastawienia. To był o wzruszające. Później usłyszałem, że zaakceptowano go. Pochwała i sukces rodzi samozadowolenie i mierność. Odrzucenie rodzi determinację. Zachęca cię do przeegzaminowania swojej pracy i poprawienia jej, do dążenia do bycia lepszym.



Autorem artykułu jest Rod Judkins, artysta, pisarz i profesjonalny mówca. Autor książki „Zmień swój umysł: 57 sposobów do uwolnienia swojego kreatywnego Ja”.

Poniżej link do artykułu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz